G-09 Harmankaya Şelaleleri, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün doğa turizmi kapsamında ele aldığı yerlerin başında gelmektedir. Buna paralel olarak 2019 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Tabiat Anıtı olarak ilan edilmiştir. Şelaleler 158 hektarlık bir alanda ve 12 km2’lik ormanlık bir dağ havzası içerisinde yer alır. Alan karstik bir jeolojik yapıya sahiptir. Bundan dolayı içerisinde birçok mağara sistemi bulunur.

Zonguldak il merkezine uzaklığı yaklaşık 4 km olan ve Elvanpazarcık beldesi ile Merkez Kokaksu Mahallesi arasında bulunan alana ulaşmak için yaklaşık 3,5 kmlik bir parkuru geçmek gerekir. İçinden Karagöl deresinin geçtiği vadi,  zorlu ancak bir o kadar da keyifli bir parkurdur. Parkur boyunca farklı büyüklük ve yükseklikte 7 adet şelale bulunur. Şelalelere ulaşmak için vadi içerisinde yer alan patika yola iniş yapılmalıdır. Genel olarak parkur içerisinde inişler, çıkışlar ve yer yer merdivenler bulunur.

Oldukça zengin bir flora ve fauna yapısına sahip olan bölgede suyun ve yeşilin farklı tonlarının kombinasyonu göz alıcı güzellikler sunmaktadır. Doğa yürüyüşü (trekking) için son derece elverişli olan bölge, foto safari, yaban hayatı gözlemciliği, olta balıkçılığı ile uğraşanlar için de çekim özellikleri taşımaktadır. Alanda gözlemleyebileceğimiz zengin kestane, ıhlamur, kayın, defne, fındık gibi flora üyelerinin yanı sıra alan çeşitli kurbağa, kertenkele ve yılan türleri, gümüş balığı, sazan balığı, tosbağa, çeşitli kuş türleri, kirpi, yabani tavşan, çakal, tilki, yaban domuzu, sansar, karaca, kurt, sincap gibi fauna üyelerini bünyesinde barındırmaktadır. Alanda ayrıca karayosunu ve eğrelti gibi tohumsuz bitki florasına da yoğun bir şekilde rastlanmaktadır.

Keşfet Kategorisi
DOĞAL MİRAS
Jeosit İlgisi
Jeolojik
Doğal
Manzara
Ana Jeolojik İlgi
Jeomorfoloji
Kategorisi
Eğitimsel
Turistik
Önem Düzeyi
Ulusal