Jeopark Yönetimi Uluslararası Çalıştayı 29 Nisan 2023

Zonguldak Valiliği himayesinde gerçekleştirilen çalıştayda, UNESCO yerbilimleri programı kapsamında, küresel jeoparklar konusunda farkındalığın artırılması ve Türkiye'nin bu konuda kapasite geliştirmesinin sağlanması amaçlanıyor.

DEVAMINI OKU
''Jeopark Yönetimi Uluslararası Çalıştayı'' Zonguldak'ta Başladı. 29 Nisan 2023

Zonguldak'ta, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ve UNESCO Genel Merkezi Yerbilimleri ve Jeoparklar Bölümü işbirliğiyle düzenlenen "Jeopark Yönetimi Uluslararası Çalıştayı" başladı.

DEVAMINI OKU
Zonguldak Kömür Jeoparkı UNESCO adayı 09 Kasım 2022

Zonguldak Kömür Jeoparkı'nın UNESCO Küresel Jeoparklar Ağı'na üye olması için yapılan hazırlıklar tamamlanarak başvuru dosyası UNESCO'ya gönderildi. Valilikten yapılan açıklamada, Türkiye'nin tek taş kömürü havzasına sahip olan Zonguldak'ın, jeolojik olarak birçok önemli oluşuma ve değere sahip olduğu belirtildi.

DEVAMINI OKU
Zonguldak; Kömür Jeoparkı'yla UNESCO'ya aday oldu 09 Kasım 2022

Zonguldak Kömür Jeoparkı’nın UNESCO Küresel Jeoparklar Ağı’na üye olması için yapılan hazırlıklar tamamlanarak başvuru dosyası UNESCO’ya gönderildi. Bu başvuru ile birlikte Zonguldak ili resmen UNESCO adayı oldu.

DEVAMINI OKU
Zonguldak Kömür Jeoparkı, UNESCO adayı oldu 09 Kasım 2022

Zonguldak Kömür Jeoparkı'nın UNESCO Küresel Jeoparklar Ağı'na üye olması için yapılan hazırlıklar tamamlanarak başvuru dosyası UNESCO'ya gönderildi.

DEVAMINI OKU
Zonguldak Kömür Jeoparkı UNESCO Küresel Jeoparklar Ağı 28 Eylül 2022

Zonguldak Kömür Jeoparkı UNESCO Küresel Jeoparklar Ağı’na dahil olarak ülke ve kent ekonomisine turizm ile katkı sağlamayı amaçlıyor.

DEVAMINI OKU
Zonguldak Kömür Jeoparkı UNESCO Küresel Jeoparklar Ağı’na dahil olarak ülke ve kent ekonomisine turizm ile katkı sağlamayı amaçlıyor. 27 Eylül 2022

Zonguldak Kömür Jeoparkı UNESCO Küresel Jeoparklar Ağı’na dahil olarak ülke ve kent ekonomisine turizm ile katkı sağlamayı amaçlıyor.

DEVAMINI OKU
Zonguldak Kömür Jeoparkı UNESCO yolunda 27 Eylül 2022

Zonguldak Kömür Jeoparkı UNESCO Küresel Jeoparklar Ağı’na dahil olarak ülke ve kent ekonomisine turizm ile katkı sağlamayı amaçlıyor. Zonguldak Kömür Jeoparkı İdari Koordinatör Yardımcısı Mehmet Çetinkaya, Filyos projesiyle enerji ve yatırımlar anlamında gözleri üstüne toplayan Zonguldak’ın Jeopark ile turizm açısından da merkezleşebileceğini belirtti Zonguldak Valiliği tarafından öncülüğü yapılan Zonguldak Kömür Jeoparkı ile kentteki turizm faaliyetlerinin artması, yerli ve yabancı turistlerin gelmesiyle turizm gelirlerinin yükseltilmesi hedefleniyor. Kentin kömür ve bağlı iş kolları çevresinde şekillenmesinden dolayı Kömür Jeoparkı adını alan proje Ekim ayı içerisinde UNESCO Küresel Jeoparklar Ağı’na başvuruda bulunacak.

DEVAMINI OKU
Zonguldak'ta UNESCO Küresel Jeoparklar ağına katılım süreci görüşüldü 01 Eylül 2022

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz başkanlığında yapılan toplantıya AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu, Hamdi Uçar, Zonguldak Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan, ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Kutoğlu ve ilgili birimlerin temsilcileri katıldı. Toplantıda UNESCO Küresel Jeoparklar ağına katılım sürecine ilişkin kriterlerin sağlanmasına dair uygulamaların planlanması ve değerlendirilmesi hususu ayrıntılı olarak değerlendirildi.

DEVAMINI OKU
Karadeniz’de, Akdeniz foku İçin Yaşam Alanları Oluşturulacak 11 Haziran 2022

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sözen, Doğal Varlıklar Çalışma Kurulu üyesi olduğu Zonguldak Kömür Jeoparkı Projesi ile bölge denizindeki biyolojik çeşitliliğinin tespit edilerek koruma altına alınacağını söyledi.

DEVAMINI OKU
Tutulmaz, “Zonguldak, Turizm Açısından Önemli Merkez Olacak” 06 Haziran 2022

Zonguldak Kömür Jeoparkı Jeoloji Konferansı etkinliği kapsamında “500 Milyon Yıldan Günümüze Zonguldak” temalı program düzenledi.

DEVAMINI OKU
Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, ''Kömür Jeoparkı'' Konferansında Konuştu 06 Haziran 2022

Avrupa Jeoparklar Haftası" ve "Türkiye Çevre Haftası" kapsamında Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Sezai Karakoç Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen "Zonguldak Kömür Jeoparkı" konferansında konuşan Vali Tutulmaz, kentin en önemli değeri ve varlık sebebinin kömür olduğunu söyledi.

DEVAMINI OKU
Zonguldak'ın 500 Milyon Yıllık Tarihi Konuşuldu 06 Haziran 2022

Zonguldak’ta Türkiye Çevre Haftası etkinlikleri çerçevesinde "500 milyon yıldan günümüze Zonguldak" konulu söyleşi gerçekleştirildi.

DEVAMINI OKU
Zonguldak'ta Turizm Haftası Etkinliklerle Kutlanacak 11 Nisan 2022

Zonguldak'ta Turizm Haftası dolayısıyla bir dizi etkinlikler gerçekleştirilecek.

DEVAMINI OKU
Zonguldak Maden Müzesi Avrupa Endüstri Mirası Rotası’na Üye Oldu 27 Ocak 2022

Türkiye’nin ilk ve tek maden müzesi olan Zonguldak Maden Müzesi, Avrupa Endüstri Mirası Rotası’na (European Route Of Industrial Heritage-ERIH) üye olarak kabul edildi.

DEVAMINI OKU
Zonguldak Kömür Jeoparkı Değerleri ve Önemi Konulu Konferans 29 Aralık 2021

Zonguldak Kömür Jeoparkı Değerleri ve Önemi" Konulu Konferans, ZBEÜ Sezai Karakoç Kültür Merkezinde Yapıldı"Zonguldak Kömür Jeoparkı Değerleri ve Önemi" konulu konferans, ZBEÜ Sezai Karakoç Kültür Merkezinde yapıldı.

DEVAMINI OKU
ZBEÜ’de “Zonguldak Kömür Jeoparkı Değerleri ve Önemi” Konferansı Düzenlenecek 26 Aralık 2021

Zonguldak Kömür Jeoparkı Müdürlüğü tarafından "Zonguldak Kömür Jeoparkı Değerleri ve Önemi" konulu konferans düzenlenecek.

DEVAMINI OKU
Türkiye'nin Hazineleri Jeoparklar 20 Kasım 2021

DEVAMINI OKU
Zonguldak Jeoparkı Heyeti Çaycuma’da İncelemelerde Bulundu 16 Eylül 2021

Zonguldak Kömür Havzası’nın UNESCO Küresel Jeopark Ağı'na dahil olması amacıyla çalışma yapan Zonguldak Jeoparkı Heyeti Çaycuma’da da incelemelerde bulundu.

DEVAMINI OKU
Zonguldak’ın Marka Değeri Artırılacak 11 Ağustos 2021

Zonguldak Kömür Jeoparkı lansman toplantısı Batı Karadeniz Kalkınma Ajansında gerçekleştirildi.

DEVAMINI OKU
Zonguldak UNESCO Küresel Jeopark Adayı 11 Ağustos 2021

Vali Mustafa Tutulmaz,” Zonguldak’ın UNESCO Küresel Jeopark Adaylığı için 25.06.2021 tarihinde Türkiye Milli Komisyon Başkanlığı’na iyi niyet mektubu ile müracaatta bulunarak Jeopark adaylık süreci başlatılmıştır” dedi.

DEVAMINI OKU
Vali Bektaş: Türkiye'nin İkinci Jeoparkı Olabiliriz 09 Mart 2020

Zonguldak'ın endüstriyel bir tarihi olduğunu ifade eden Vali Bektaş, "Jeopark hayatla birlikte bir jeolojik varlık demek. Devam eden hayatı yok saymayan, hayatı da içine alabilecek ama jeolojik varlığı da hem koruyup varlığı sürdürebilecek, farkındalığı artıracak ve buradan da ekstra bir turizm çıkacak işin özü bu.

DEVAMINI OKU
Vali Bektaş: Türkiye'nin İkinci Jeoparkı Olabiliriz 09 Mart 2020

Zonguldak jeolojik mirasının turizm amaçlı kullanılmasına yönelik altyapı geliştirilmesi projesi kapsamında Zonguldak Karaelmas Jeopark Çalıştayı düzenlendi. Vali Erdoğan Bektaş, Türkiye'nin ikinci jeoparkını Zonguldak'a kurmak istediklerini söyledi.

DEVAMINI OKU
Karaelmas Jeopark Çalıştayı Düzenlendi 09 Mart 2020

Zonguldak’ta jeolojik mirasın turizm amaçlı kullanılmasına yönelik altyapı geliştirilmesi projesi kapsamında Karaelmas Jepark Çalıştay’ı düzenlendi.

DEVAMINI OKU
Zonguldak'ta "Karaelmas Jeopark Çalıştayı" Düzenlendi 09 Mart 2020

Zonguldak'ta jeolojik mirasın turizm amaçlı kullanılmasına yönelik altyapı geliştirilmesi projesi kapsamında Karaelmas Jepark Çalıştay'ı düzenlendi.

DEVAMINI OKU
Prof. Dr. Nizamettin Kazancı: Bu Jeopark Türkiye'nin Gururu Olur 09 Şubat 2018

“Zonguldak Mağaraları” adlı sempozyumda konuşan UNESCO Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Nizamettin Kazancı, “Gezdiğim, gördüğüm bölümleriyle Zonguldak’ın dünya çapında bir jeopark olabileceği fikrine sahip oldum. Zonguldak’ta yapılacak bu çalışmaları yalnızca mağara odaklı olarak düşünmemek gerekiyor. Maden odaklı olarak düşünülecek bir jeopark, Türkiye’nin gururu olur. Zonguldak’ta bu potansiyel fazlasıyla var” dedi.

DEVAMINI OKU
Zonguldak Mağaraları İçin Sempozyum Düzenlendi 03 Şubat 2018

ZONGULDAK'ın doğal değerlerinin turizme kazandırılması çalışmaları kapsamında 'Jeoparklaşma sürecinde Zonguldak mağaraları' adlı sempozyum düzenlendi.

DEVAMINI OKU