G-41 Çanakçılar Özel Etnografya ve Arkeoloji Müzesi Gökçebey ilçesinde, Çanakçılar A.Ş. Fabrikası sahası içinde bulunmaktadır. Üretim tesisi içinde müze, botanik parkı ve hayvanat bahçesi bulunur. 2005 yılından bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı denetiminde özel müze olarak hizmet vermektedir. Müzede M.Ö. 5. yüzyıldan günümüze, Helenistik, Roma, Doğu Roma (Bizans), Beylikler ve Osmanlı dönemine ait eserler ve sikkeler yer almaktadır. Arkeoloji ve etnografya müzesi şeklinde hizmet veren müzede 536 arkeolojik, 189 etnografik eser ile 9 adet mühür ve 695 adet sikke sergilenmektedir. Bu eserler içerisinde özellikle bölgede bulunan eserler müzeye bağışlanmıştır.

Müze koleksiyonunda Roma dönemine ait gümrüklerde kullanılan ağırlıklar, Bizans dönemin gümüş sikkeleri, Osmanlı Dönemi sikkeleri (özellikle zoltalar), Roma Dönemi cam ya da pişmiş toprak gözyaşı ve koku şişeleri ve kandiller görülmeye değer eserlerdir. Etnografik olarak da divit ve hokkalar, elbiseler, bakır tabaklar gibi eserler bulunmaktadır.

Üretim tesisi içinde müze, botanik bahçe ve hayvanat bahçesi bulunur. Zonguldak Gökçebey’deki Çanakcılar Tesislerindeki 140.000 m2‘lik açık işletme alanının 30 dönümlük bölümünde yer alan Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçesinde 75 farklı türden 850 hayvan ve onlarca çeşit bitki yaşamaktadır. Büyükten küçüğe tüm doğa severlere açık olan bu alanda ziyaretçiler gönüllerince; hayvanların ve doğanın güzelliğini bire bir yaşama olanağı bulmaktadır. Müze, hayvanat bahçesi, botanik parkı ve üretim tesisi, haftanın her günü ücretsiz olarak ziyaretçilere açıktır.

Keşfet Kategorisi
KÜLTÜREL MİRAS
Jeosit İlgisi
Kültürel
Kategorisi
Turistik
Önem Düzeyi
Ulusal