G-21 Zonguldak ili Merkez Baştarla Mahallesi sınırları içinde İl Özel İdaresi ve BAKKA tarafından gerçekleştirilen proje ile kentin madencilik/endüstriyel geçmişini yansıtan kültür ve turizm odaklı bir yaşam alanıdır.

Alan kapsamında yaklaşık 11.000 m² arazide 8.500 m² açık peyzaj alanı mevcuttur. Bu alanda açık otopark, kent parkı, çocuk oyun alanı, peyzaj alanları, kamusal meydan, gezi tüneli, üst meydan ve etkinlik alanı ile Derebaca Ocağı deneyim yolu bulunmaktadır. Jeopark Ziyaretçi Merkezi olarak düzenlenen Rombaki Lavuar binasında, jeoparka ilişkin yazı, görsel ve objelerle tanıtıldığı bölümün dışında, hediyelik eşya satış alanı, danışma deski ve ofisler yer almaktadır. Müze-restoran olarak düzenlenen Atölye Binası ise, restoran, kafeterya, kitap satış dükkânı, hediyelik eşya ve yöresel ürünler satış dükkânı gibi üniteleri bulunmaktadır.

Bu projenin içinde yer aldığı Üzülmez Bölgesi, halen aktif üretim tesislerinin yanı sıra, Kok Bacası, Rombaki Köşkü, Üzülmez Lokali, Karaelmas Maden Şehitleri Müzesi, Üzülmez İlkokulu ve Küp Evler gibi bölgenin geçmişine tanıklık eden yapıları barındırmaktadır.

Keşfet Kategorisi
KÜLTÜREL MİRAS
ENDÜSTRİYEL MİRAS
Jeosit İlgisi
Kültürel
Kategorisi
Bilimsel
Eğitimsel
Turistik
Önem Düzeyi
Ulusal